1. Sometimes you win, sometimes you learn

Google+. Tehnoloogiahiid üritas luua Facebook’i kõrvale oma suhtlusvõrgustiku Google+, millega sooviti haarata turuosa just Facebook’ilt. Paraku ei võtnud kasutajad seda rõõmuga vastu, vaid seda saatis ebaedu. Tegelikult on Google ju eduka sotsiaalvõrgustikuga juba hakkama saanud – Orkutil oli omal ajal väga suur kasutajaskond. Huvitav, miks sellest kogemusest ei õpitud?

Erinevad allikad on välja toonud mitmeid põhjuseid, miks Google+ tänaseks põhimõtteliselt surnud on. Üks olulisemaid põhjuseid on ilmselt see, et ei suudetud turule tuua midagi uut, mis tarbijate vajadusi rahuldaks. Juba oli olemas Facebook, mis kattis ära enamike tarbijate soovid ning neil ei olnud mingit põhjust parematele jahimaadele minna. Teine minu silmis oluline põhjus on see, et Google enda töötajad ei uskunud sellesse teenusesse. Allikad väidavad, et töötajate preemiad seoti otseselt Google+ kasutajate arvuga (s.t 25% iga töötaja boonusest sõltus Google+ edukusest). See tõi omakorda kaasa selle, et töötajad soovitasid oma tuttavatele ja sõpradele Google+ kasutamist mitte seepärast, et see on üliäge teenus, vaid seepärast, et saada preemiat. See on juba eos nii vale lähenemine, et pole väga põhjust imestada, et Google+ läbi kukkus. Suurim õppekoht siinkohal on ilmselt see, et ettevõtted peaksid eelkõige veenma oma töötajaid toote/teenuse headuses. Teiseks, ei ole mõtet hakata jalgratast leiutama, kui hästisõitev jalgratas on juba leiutatud.

Windows Vista. Kui meenutada Windows Vista üürikeseks jäänud eluiga, siis arvutisõbrad ilmselt ohkavad raskelt ja mõtlevad: „Dafuq was that?“. Üheks suurimaks pahameele põhjustajaks oli Vista aeglus. Microsoft suutis kirjutada keerulise operatsioonisüsteemi erinevate tulede ja viledega ning paraku muutsid need tuled ja viled asjaajamise üle mõistuse aeglaseks.

Teine oluline läbikukkumise põhjus oli Vista mitteühildumine paljude tarkvaradega. Vista eelkäija, Windows XP, oli selline tore operatsioonisüsteem, mille peal sai tavakasutaja edukalt kõiki endale vajalikke programme jooksutada. Asi toimis nii, nagu ta toimima pidi. Windows Vistaga asi nii lilleline polnud ning paljusid programme ei saanud Vista peal käimagi.

Kahtlased nutiseadmete uuendused. See punkt ei lähe küll otseselt IT-alaste projektide läbikukkumise alla, aga tasub kindlasti äramärkimist. 2016. aastal juhtus mitmeid põnevaid asju. Näiteks põlevad Samsung Galaxy Note 7 telefonid ning kõrvaklapiauguta iPhone 7. Viimast ei saa küll otseselt läbikukkunud projektiks nimetada, sest iPhone 7 on päris jõudsalt erinevatel turgudel oma osa haaranud, kuid veider on see kõrvaklapiauguta telefon siiski. Aga võib-olla oli see Apple’i poolt hoopis kaval lüke? On ju nende soov olla turul niinimetatud „häirija“, kes tuleb uute ja põnevate asjadega välja ning raputab konkurente.

Kui iPhone 7 ei saanud otseselt läbikukkujaks nimetada, siis Samsung Galaxy Note 7 osas ei jää küll kahtlust. Kui telefon ikka käes plahvatab või põlema süttib, siis on äärmiselt keeruline seda õnnestumiseks pidada. Arvatakse, et Samsung soovis edestada oma suurimat konkurenti Apple’t ning tulla enne uue seadmega turule, kui Apple seda jõuab ning seetõttu kannatas arenduskvaliteet. Mida siinkohal õppida? Lihtne – pigem tee aeglasemalt, aga tee korralikult. Juba vanarahvas teadis rääkida, et ahnus ajab upakile.

Allikad:

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s